Eduskuntatyö

Maatalous- ja ympäristöministeri 2015 -

Kansanedustaja 2003 -

Kaksissa viime vaaleissa olen ollut Keskustan ääniharava Kymen vaalipiirissä. Tässä hommassa luottamus on ansaittava kuitenkin joka päivä. Edustajia on lupa arvioida työssään koko vaalikauden ajan.

Keskustan eduskuntaryhmä, puheenjohtaja 30.06.2011 – 21.04.2015

Ympäristöministeri 28.9.2007-10.4.2008

Ministerikauden saavutuksia olivat Balin ilmastoneuvottelut, Itämeren suojelusopimus ja METSO-ohjelman synty. Pistin liikkeelle myös ikäihmisten vapautuksen jätevesiasetuksesta.